Prof. dr hab. Tadeusz Chodak
Urodził się 30 sierpnia 1938 r. w Izabelowie, pow. Sieradz. W 1957 r. ukończył liceum ogólnokształcące w Myśliborzu w woj. szczecińskim. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra fizyki. W roku 1962 rozpoczął pracę w Katedrze Gleboznawstwa WSR we Wrocławiu i równocześnie studiował na Wydziale Rolniczym, otrzymując w 1967 r. tytuł inżyniera rolnika.
Stopień doktora nauk przyrodniczych nadany uchwałą Rady Naukowej Instytutu Biologii Stosowanej WSR we Wrocławiu uzyskał na podstawie rozprawy pt. „Studia nad substancją koloidalną gleb wytworzonych z lessu” (promotor - pro£ dr hab. S. Kowaliński). Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych z zakresu gleboznawstwa otrzymał w 1980 r. na podstawie pracy habilitacyjnej pt. „Badania nad właściwościami i składem mineralnym gleb wytworzonych z lessu Dolnego Śląska”.
Tytuł profesora nadzwyczajnego nauk rolniczych uzyskał w 1989 r. W roku 1999 mianowany został na stanowisko profesora zwyczajnego.
Jest autorem lub współautorem ponad 200 prac naukowych oraz współautorem rozdziałów podręcznika „Zagrożenia, ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczo-rolniczego”. Jest redaktorem monografii: Geoekologiczne Warunki Środowiska Przyrodniczego Parku Narodowego Gór Stołowych.
Główne kierunki badawcze obejmują procesy glebotwórcze i glebowe w różnych strefach klimatycznych, rentgenostrukturalne i derywatograficzne metody oznaczania minerałów ilastych, oznaczanie powierzchni właściwej gleb, wpływ czynników antropogenicznych na właściwości gleb, właściwości i przydatność surowców ilastych i skał w ochronie środowiska i gospodarce.
Profesor Chodak odbył staże naukowe na uniwersytetach: w Pradze, Leningradzie, Nowym Sadzie, Freisingu, Kairze, Aleksandrii, Kopenhadze, Wageningen i Giessen. Uczestniczył w międzynarodowej wyprawie na Spitsbergen (1985).
Promował 8 doktorantów, opiekował się ponad 100 magistrantami. Wykonał wiele recenzji dorobku przy nadawaniu tytułu profesora, prac habilitacyjnych i prac doktorskich. (profesor jest w Kaliszu i nie jestem w stanie ustalić dokładnych liczb).
Pełnił funkcje przewodniczącego Wrocławskiego Oddziału PTG, sekretarza Komisji Nauk o Ziemi Oddziału PAN we Wrocławiu, przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich AR. Był przewodniczącym komisji programowej organizującej kierunek studiów ochrona środowiska. W latach 1991 – 2006 był dyrektorem Instytutu Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska Rolniczego. W latach 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Rolniczego. Nagradzany 10-krotnie nagrodami Rektora, Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2008 r. przeszedł na emeryturę.