Chodak Tadeusz

Prof. dr hab. Tadeusz Chodak

Urodził się 30 sierpnia 1938 r. w Izabelowie, pow. Sieradz. W 1957 r. ukończył liceum ogólnokształcące w Myśliborzu w woj. szczecińskim. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra fizyki. W roku 1962 rozpoczął pracę w Katedrze Gleboznawstwa WSR we Wrocławiu i równocześnie studiował na Wydziale Rolniczym, otrzymując w 1967 r. tytuł inżyniera rolnika.

Tadeusz Chodak

Stopień doktora nauk przyrodniczych nadany uchwałą Rady Naukowej Instytutu Biologii Stosowanej WSR we Wrocławiu uzyskał na podstawie rozprawy pt. „Studia nad substancją koloidalną gleb wytworzonych z lessu” (promotor - pro£ dr hab. S. Kowaliński). Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych z zakresu gleboznawstwa otrzymał w 1980 r. na podstawie pracy habilitacyjnej pt. „Badania nad właściwościami i składem mineralnym gleb wytworzonych z lessu Dolnego Śląska”.

Tytuł profesora nadzwyczajnego nauk rolniczych uzyskał w 1989 r. W roku 1999 mianowany został na stanowisko profesora zwyczajnego.

Chodak ćwiczenia terenowe

Jest autorem lub współautorem ponad 200 prac naukowych oraz współautorem rozdziałów podręcznika „Zagrożenia, ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczo-rolniczego”. Jest redaktorem monografii: Geoekologiczne Warunki Środowiska Przyrodniczego Parku Narodowego Gór Stołowych.

Główne kierunki badawcze obejmują procesy glebotwórcze i glebowe w różnych strefach klimatycznych, rentgenostrukturalne i derywatograficzne metody oznaczania minerałów ilastych, oznaczanie powierzchni właściwej gleb, wpływ czynników antropogenicznych na właściwości gleb, właściwości i przydatność surowców ilastych i skał w ochronie środowiska i gospodarce.

Chodak i Kollender-Szych

Profesor Chodak odbył staże naukowe na uniwersytetach: w Pradze, Leningradzie, Nowym Sadzie, Freisingu, Kairze, Aleksandrii, Kopenhadze, Wageningen i Giessen. Uczestniczył w międzynarodowej wyprawie na Spitsbergen (1985).

Promował 8 doktorantów, opiekował się ponad 100 magistrantami. Wykonał wiele recenzji dorobku przy nadawaniu tytułu profesora, prac habilitacyjnych i prac doktorskich. (profesor jest w Kaliszu i nie jestem w stanie ustalić dokładnych liczb).

Chodak i Bogda w Genewie

Pełnił funkcje przewodniczącego Wrocławskiego Oddziału PTG, sekretarza Komisji Nauk o Ziemi Oddziału PAN we Wrocławiu, przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich AR. Był przewodniczącym komisji programowej organizującej kierunek studiów ochrona środowiska. W latach 1991 – 2006 był  dyrektorem Instytutu Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska Rolniczego. W latach 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Rolniczego. Nagradzany 10-krotnie nagrodami Rektora, Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2008 r. przeszedł na emeryturę.