Czerwiński Witold

Doc. dr Witold Czerwiński (1922-1998)

Witold Czerwiński

Urodził się 13 sierpnia 1922 r. we Lwowie. Był uczniem lwowskiej szkoły J. Kistryna, a w czasie okupacji uczęszczał do sowieckiej dziesięciolatki i średniej Szkoły Chemicznej. Po ukończeniu szkół przez pewien czas pracował w laboratorium technolo­gicznym Szkół Przemysłu Artystycznego. Wiatach 1943-1944 był preparatorem w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym profesora R. Weigla. Po wyzwoleniu Lwo­wa rozpoczął studia na Wydziale Chemii Politechniki Lwowskiej. W maju 1946 roku przyjechał do Wrocławia i rozpoczął studia biologiczne na Wydziale Nauk Przyrodni­czych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeszcze przed ukończeniem studiów, w 1949 r., rozpoczął pracę jako asystent prof. H. Krzemieniewskiej w Zakładzie Fizjologii Roślin tego Uniwersytetu. Dyplom magistra filozofii uzyskał w 1951 roku. Od czerwca 1952 roku rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Rolniczej, gdzie wraz z prof. S. Gumińskim organizował od podstaw Katedrę Fizjologii Roślin. Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w 1964 r. na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego na podstawie rozprawy pt. „O mechanizmie stymulacji pobierania soli mineralnych przez korzenie roślin powodowanej humianem sodowym”. W 1970 roku został powołany na stanowisko docenta, na którym pozostał do emerytury (1990 r.).

Dorobek naukowy Docenta Czerwińskiego obejmuje kilkadziesiąt oryginalnych prac naukowych z zakresu fizjologii roślin i kilka patentów dotyczących biotransformacji izoprenoidów i pochodnych acetofenonu. Początki kariery naukowej wiązały się z badaniami związków próchnicznych. W swojej pracy doktorskiej zanegował koncepcję odżywczego wpływu humianu sodu na wzrost roślin. Na podstawie doświadczeń wyka­zał, że czynnikiem ograniczającym wzrost roślin był deficyt jonów żelaza, nato­miast dodatni wpływ humianu sodu związany jest ze zwiększoną dostępnością żelaza kompleksowanego przez humian. Późniejsze zainteresowania skierowały się w stronę biologicznego działania pestycydów. Wykonał wiele pionierskich prac nad wpływem herbicydów na procesy fizjologiczne roślin. W latach siedemdziesiątych zajmował się analizą wzrostu stokłosy i kukurydzy. Opracował fotoelektryczną metodę mierzenia powierzchni liści. Kolejnym obiektem badań były pochodne fluorenu, związki zsyntetyzowane w Instytucie Chemii Organicznej, Biochemii i Biotechnologii Politechniki Wro­cławskiej. Ostatnie lata pracy poświęcił biotransformacjom izoprenoidów i pochodnych acetofenonu.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego; w latach 1965-1967 pełnił funkcję sekretarza Oddziału Wrocławskiego. W toku swej pracy dydaktycznej wykładał fizjologię roślin dla studentów Wydziału Rolniczego oraz prowadził wykłady monograficzne dla studentów wykonujących prace magisterskie w Katedrze Botaniki i Fizjologii Roślin AR. Opracował podręcznik „Fizjo­logia Roślin”, który ukazał się w pięciu wydaniach.

Zmarł 31 marca 1998 roku; pochowany został na cmentarzu Św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Krzysztof Bielecki