Kaszubkiewicz Jarosław

Prof. dr hab. Jarosław Kaszubkiewicz

kaszubkiewicz_jaroslaw.png

Urodził się 27 stycznia 1957 r. we Wrocławiu. Ukończył Szkołę Podstawową w 1972 r, a następnie IX Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego we Wrocławiu. Studia na Politechnice Wrocławskiej ukończył w 1981 r. uzyskując tytuł magistra inżyniera fizyki.

Pracę doktorską pt. „Histereza wodna gleb i jej zależność od składu granulometrycznego i porowatości” obronił w roku 1987 na Akademii Rolniczej we Wrocławiu (promotor - prof. dr hab. Bronisław Giedrojć). Habilitował się na tej samej Uczelni w roku 1998 na podstawie pracy pt. „Modele histerezy wodnej gleb”. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 2012.

Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących fizyki gleb, zjawisk wiązania i przemieszczania roztworów w glebach oraz degradacji i zanieczyszczenia gleb pod wpływem antropopresji.

Od ukończenia studiów pracuje w Instytucie Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska Rolniczego, obecnie na stanowisku profesora. W latach 2000-2006 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu. W latach 2000-2002 był rzecznikiem dyscyplinarnym dla studentów Wydziału Rolniczego, W latach 2002-2005 był prodziekanem Wydziału Rolniczego ds. kierunku ochrona środowiska. Był seniorem budowy Centrum Dydaktycznego przy pl. Grunwaldzkim. Członek branżowej komisji akredytacyjnej dla kierunku ochrona środowiska na uczelniach rolniczych. Był członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Komisji ds. Ogólnych i Fizyki Gleby.

Jest członkiem Komitetu Agrofizyki PAN oraz Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego.

Jest promotorem 2 doktoratów oraz około 50 prac magisterskich. Jest także recenzentem 3 prac doktorskich i 3 projektów badawczych KBN. Wykonał recenzje dorobku w toku 3 postępowań o nadanie tytułu naukowego profesora oraz recenzje monografii i dorobku w 4 postępowaniach o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego.

Główne osiągnięcia naukowe to opracowanie modeli zjawiska histerezy wodnej gleb oraz modelu krzywej retencji wodnej gleb, opis przebiegu zjawisk antropogenicznego zasalania gleb na obszarze oddziaływania wybranych obiektów przemysłowych, rozpoznanie zagrożeń i opis stanu gleb na niektórych obszarach województwa dolnośląskiego, a także rozpoznanie przyczyn i skutków skażenia gleb przez WWA. Ostatnio jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół metod sedymentacyjnego oznaczania składu granulometrycznego gleb.

Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych oraz 2 patentów, w  tym jednego nagrodzonego złotym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii Brussels Innova.
Jest współautorem wdrożonego do produkcji i aktualnie będącego w sprzedaży zautomatyzowanego urządzenia do oznaczania składu granulometrycznego gleby. Wyniki swoich prac prezentował m.in. na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Ośmiokrotnie nagrodzony przez Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.