Drozd Jerzy

Prof. dr hab. Jerzy Drozd

drozd_jerzy1.jpg

Urodził się 10 lutego 1938 r. w Siedlcach. W latach 1956-1961 studiował na Wydziale Rolniczym ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, gdzie w 1961 r. otrzymał dyplom magistra inżyniera. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał w 1969 r. na podstawie dysertacji pt. „Związki próchniczne gleb różnych kategorii użytkowych na tle ich właściwości fizykochemicznych”, której promotorem był prof. dr hab. Stanisław Kowaliński. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie gleboznawstwa nadała mu Rada Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 1978 r. na podstawie rozprawy pt. „Studia nad właściwościami chemicznymi i fizykochemicznymi związków próchnicznych niektórych jednostek taksonomicznych gleb”. Tytuł profesora otrzymał w 1990 r.

 drozd_dyplom1969.jpg

Dr Jerzy Drozd odbiera dyplom w 1969 r.

Profesor Drozd jest autorem lub współautorem ponad 320 opracowań, w tym 160 oryginalnych prac twórczych. Odbył staże naukowe w Rosji, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i we Włoszech. Jego działalność naukowa koncentrowała się głównie na zagadnieniach chemii i submikromorfologii gleb oraz wykorzystania nowoczesnych metod badawczych do lepszego poznania środowiska glebowego. Obejmowała szerokie spektrum zagadnień: mikromorfologia gleb, właściwości chemiczne i fizykochemiczne i ich wpływ na kształtowanie żyzności środowiska glebowego, rola procesów erozji w kształtowaniu właściwości gleb, degradacja środowiska glebowego w warunkach wzmożonej antropopresji oraz recykling składników zawartych w odpadach organicznych i możliwości ich racjonalnego wykorzystania.

drozd_kongres1969.jpg

W trakcie przygotowań do III Kongresu Mikromorfologicznego IUSS w 1969 r.

W działalności naukowej profesora Drozda szczególną pozycję zajmują badania transformacji materii organicznej i właściwości połączeń humusowych w różnych ekosystemach, a także powstających w trakcie kompostowania odpadów miejskich. Zorganizował pracownię badań substancji humusowych i przemian materii organicznej. Badania realizował we współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju, a także zagranicą (Hiszpania, Włochy, Szwecja, Izrael). Był kierownikiem kilku projektów badawczych KBN i MNiSW, a także polskim koordynatorem międzynarodowego projektu finansowanego przez USA p.t.: „Recycling and utylization of organic muncipal refuse in biocontrolled crop production”, realizowanego wspólnie z Hebrew University w Jerozolimie.

  drozd_chen_dhc.jpg

Prof. Drozd i prof. Yona Chen w  trakcie wręczania dyplomu doktora honoris causa

Wyniki badań upowszechniał na licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach, a także na wykładach w trakcie wizyt na uniwersytetach w Granadzie (Hiszpania), Jerozolimie (Izrael), Uppsali (Szwecja) oraz Bari (Włochy). Profesor Drozd był aktywnym członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Substancji Humusowych (IHSS), w którym przez kilka kadencji pełnił funkcję koordynatora Polish Chapter.  Był organizatorem 8 Kongresu IHSS (1996), a także współorganizatorem 3 Kongresu Mikromorfologii Gleb (1969) oraz 15 kongresu ISEB (2001). Był współtwórcą i pierwszym Prezesem Polskiego Towarzystwa Substancji Humusowych (PTSH).

  drozd_ihss_1996.jpg

Prof. Drozd otwiera 8 Kongres IHSS, Wrocław, 1996 r.

Udzielał się też organizacyjnie w macierzystej uczelni. W 1980 roku był współzałożycielem uczelnianej „Solidarności”. W latach 1981-1982 (do internowania w stanie wojennym) był prodziekanem Wydziału Rolniczego, w latach 1990-1993 prorektorem Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W okresie 1993-1995 był kierownikiem Zakładu Gleboznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Był członkiem Zespołu PO-6 Komitetu Badań Naukowych, członkiem Rady Nauki przy Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego i Nauki, a także przewodniczącym Zespołu Odwoławczego Rady Nauki MNiSW. Przez wiele lat był członkiem Komitetu Gleboznawstwa i Chemii Rolnej PAN. Był wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu, a także członkiem Rady Naukowej Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Instytutu Ekologii Rolniczej i Leśnej PAN w Poznaniu.

drozd__75_lat_ptg.png

Prof. Drozd podczas jubileuszu 70-lecia Polskiego Towarztystwa Gleboznawczego, 2012 r.

Wypromował 120 magistrów, był promotorem 5 rozpraw doktorskich. Opracował 40 recenzji prac doktorskich i rozpraw habilitacyjnych oraz ocen całokształtu dorobku naukowego osób ubiegających się o tytuł lub stanowisko profesora. Profesor Drozd był wyróżniony 3 nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodą Sekretarza V Wydziału PAN, a także wieloma nagrodami Rektora AR we Wrocławiu. Jest odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2008 r. przeszedł na emeryturę.